  • M2012ES1W30
M2012ES1W30
advertisement
Manufacturer No:
M2012ES1W30
Manufacturer:
NKK Switches
HK JDW NO:
558-M2012ES1W30
Package:
Datasheet:
Description:
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
M2012ES1W30
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Right Angle
  • Actuator Material
    Brass, Chrome Plated
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    M
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    6A AC 4A DC
  • Current Rating
    4A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Flatted
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 6.50mm Dia
  • Electrical Life
    25,000 Cycles
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Switch Type
    TOGGLE SWITCH
  • Bushing Thread
    1/4-40
  • Life (Cycles)
    25000 cycles
  • Actuator Length
    11.40mm