  • M20-9751646
M20-9751646
advertisement
Manufacturer No:
M20-9751646
Manufacturer:
Harwin Inc.
HK JDW NO:
322-M20-9751646
Package:
SIL
Datasheet:
M20-9751646
Description:
M20 Series 1-Row Header, Cuttable Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 16-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height
Quantity:
In Stock : 1179
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
M20-9751646
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Package / Case
    SIL
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polyamide (PA6T), Nylon 6T
  • Housing Material
    Nylon
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    M20
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header, Cuttable
  • Number of Positions
    16
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    750V
  • Additional Feature
    ROHS COMPLIANT
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    Tin
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Male Pin
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    3A per Contact
  • Orientation
    Right Angle
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Depth
    9.74mm
  • Insulation Height
    0.100 2.54mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Current Rating
    3A
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Contact Length - Post
    0.118 3.00mm
  • Shrouding
    Unshrouded
  • Number Of PCB Rows
    1
  • Contact Length - Mating
    0.228 5.80mm
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Black
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Max Current Rating
    3A
  • Dielectric Withstanding Voltage
    750VAC V
  • Durability
    50 Cycles
  • Length
    40.64mm