  • M20-8760242R
M20-8760242R
advertisement
Manufacturer No:
M20-8760242R
Manufacturer:
Harwin Inc.
HK JDW NO:
322-M20-8760242R
Package:
Datasheet:
M20-8760242R
Description:
M20 Series 2-Row Header, Cuttable Solder Brass Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 4-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height
Quantity:
In Stock : 3517
Step5Bar-code shipping tag
M20-8760242R
    Select All
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Male Pin
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    3A per Contact
  • Total Number of Contacts
    4
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    7.2mm
  • Insulation Height
    0.100 2.54mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Shrouding
    Unshrouded
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • Contact Length - Mating
    0.228 5.80mm
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.197 inch
  • Housing Color
    Black
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.1 inch
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    3A
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VAC V
  • Durability
    300 Cycles
  • Length
    5.08mm
  • Stack Height (Mating)
    11.53mm 12.23mm 12.63mm 18.13mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polyamide (PA6T), Nylon 6T
  • Housing Material
    Nylon
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C