  • M123A02BXC333KC
M123A02BXC333KC
advertisement
Manufacturer No:
M123A02BXC333KC
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-M123A02BXC333KC
Package:
Datasheet:
Description:
0.033μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
M123A02BXC333KC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.033μF
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-123
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    BX
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
    2909
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Height
    7.37mm
  • Length
    7.37mm
  • Width
    2.29mm