  • M0759YC120
M0759YC120
advertisement
Manufacturer No:
M0759YC120
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-M0759YC120
Package:
DO-200AB, B-PUK
Datasheet:
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.7V @ 1500A -40°C~125°C 50mA @ 1200V Bulk DO-200AB, B-PUK Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
M0759YC120
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    DO-200AB, B-PUK
  • Supplier Device Package
    W2
  • Packaging
    Bulk
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50mA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.7V @ 1500A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~125°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    759A