  • M0659LC450
M0659LC450
advertisement
Manufacturer No:
M0659LC450
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-M0659LC450
Package:
DO-200AB, B-PUK
Datasheet:
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 3V @ 1400A -40°C~125°C 100mA @ 4500V Bulk DO-200AB, B-PUK Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
M0659LC450
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    DO-200AB, B-PUK
  • Supplier Device Package
    W4
  • Packaging
    Bulk
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100mA @ 4500V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    3V @ 1400A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~125°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    4500V
  • Current - Average Rectified (Io)
    659A