  • LZE-13-2.5-A-00-10-S
LZE-13-2.5-A-00-10-S
advertisement
Manufacturer No:
LZE-13-2.5-A-00-10-S
Manufacturer:
Alliance Sensors Group
HK JDW NO:
29-LZE-13-2.5-A-00-10-S
Package:
Cylinder, Wire Leads
Datasheet:
Description:
LINEAR POSITION SENSOR 1/10" RAN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LZE-13-2.5-A-00-10-S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Cylinder, Wire Leads
  • Supplier Device Package
  • Mfr
    Alliance Sensors Group
  • Operating Temperature
    -20°C ~ 105°C
  • Series
    LZE-13
  • Technology
    LVIT (Linear Variable Inductance Transducer)
  • Voltage - Supply
    12V ~ 30V
  • Output
    0V ~ 10V
  • Termination Style
    Cable
  • Actuator Type
    Round Shaft
  • Linearity
    ±0.15%
  • Resistance Tolerance
  • For Measuring
    Linear Position
  • Output Signal
  • Rotation Angle - Electrical, Mechanical
  • Linear Range
    0 ~ 2.54mm (0 ~ 0.10")