  • LXK8-PW30-0024
LXK8-PW30-0024
advertisement
Manufacturer No:
LXK8-PW30-0024
Manufacturer:
Lumileds
HK JDW NO:
488-LXK8-PW30-0024
Package:
SMD/SMT
Datasheet:
LXK8-PW30-0024
Description:
LUMILEDS LXK8-PW30-0024 High Brightness LED, Warm White, 100 , 2250 lm, 3000 K, 1.05 A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LXK8-PW30-0024
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2013
  • Series
    LUXEON K
  • Size / Dimension
    30.00mm Dia
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    LED Module
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    White, Warm
  • Configuration
    Round
  • Max Current Rating
    1.05A
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    63V
  • Viewing Angle
    100°
  • Forward Current
    1.05A
  • Current - Test
    350mA
  • Lens Style
    Domed
  • Lumens/Watt @ Current - Test
    113 lm/W
  • CCT (K)
    3000K 3-Step MacAdam Ellipse
  • CRI (Color Rendering Index)
    80
  • Forward Voltage
    63V
  • Current - Max
    1.05A
  • Lens Type
    Domed
  • Temperature - Test
    85°C
  • Flux @ Current/Temperature - Test
    2485lm Typ
  • Lens Color
    White
  • Luminous Flux
    2.25 klm
  • Number of LEDs
    24
  • Height
    3.42mm