  • LXDC3EP25A-109
LXDC3EP25A-109
advertisement
Manufacturer No:
LXDC3EP25A-109
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-LXDC3EP25A-109
Package:
9-SMD Module
Datasheet:
LXDC3EP25A-109
Description:
DC/DC CONVERTER, MICRO, 1A, 2.5V
Step5Bar-code shipping tag
LXDC3EP25A-109
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    9-SMD Module
  • Number of Pins
    9
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    LXDC3EP
  • Size / Dimension
    0.14Lx0.13W x 0.05 H 3.5mmx3.2mmx1.3mm
  • Feature
    OCP, UVLO
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    9
  • Type
    Non-Isolated PoL Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    88.9mm
  • Efficiency
    94%
  • Output Voltage
    2.5V
  • Max Output Current
    1A
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Voltage - Input (Min)
    3V
  • Input Voltage-Nom
    3.7V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Output Current
    1A
  • Max Output Voltage
    3.3V
  • Current - Output 1
    1A
  • Total Power Output-Max
    2.5W
  • Nominal Input Voltage
    3.7V
  • Min Output Voltage
    1V
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Max Input Voltage (DC)
    5.5V
  • Min Input Voltage (DC)
    2.5V
  • Switching Frequency
    4MHz
  • Height
    1.3mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    3.2mm