  • LXDC2HN12A-099
LXDC2HN12A-099
advertisement
Manufacturer No:
LXDC2HN12A-099
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-LXDC2HN12A-099
Package:
4-SMD Module
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LXDC2HN12A-099
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-SMD Module
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LXDC2HN
  • Size / Dimension
    0.10Lx0.08W x 0.04 H 2.5mmx2.0mmx1.1mm
  • Feature
    OCP, UVLO
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Non-Isolated PoL Module, Conformal Coated
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    1W
  • Max Power Dissipation
    720mW
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    80%
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.2V
  • Max Output Current
    600mA
  • Voltage - Output 1
    1.2V
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Voltage - Input (Min)
    2.3V
  • Current - Output (Max)
    600mA
  • Min Input Voltage
    2.3V
  • Max Input Voltage
    5.5V
  • Current - Output 1
    600mA
  • Switching Frequency
    3MHz
  • Height
    1.016mm
  • Length
    2.54mm
  • Width
    2.032mm