  • LW3125-L4BB-B
LW3125-L4BB-B
advertisement
Manufacturer No:
LW3125-L4BB-B
Manufacturer:
NKK Switches
HK JDW NO:
558-LW3125-L4BB-B
Package:
Datasheet:
LW3125-L4BB-B
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LW3125-L4BB-B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Insulation Material
    PHENOLIC
  • Housing Material
    STEEL
  • Center Contact Plating
    SILVER
  • Center Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Terminal Material
    BRASS
  • End Contact Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Plating
    SILVER
  • Operating Temperature
    -20°C~50°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LW
  • Published
    2015
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Additional Feature
    WHITE,WHITE FILT, WHIT BEZ.
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    10A AC 6A DC
  • Current Rating
    6A
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    29.9974mm
  • Body Breadth
    18.9992 mm
  • Actuator Type
    Concave (Standard V) - Illuminated
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 32.00mm x 19.80mm
  • Contact Resistance
    0.01mOhm
  • Insulation Resistance
    200000000Ohm
  • Color - Actuator/Cap
    Clear (White Filter/Diffuser)
  • Contact Current(DC)-Max
    6A
  • Illumination Voltage (Nominal)
    28VAC
  • Illumination Type, Color
    Incandescent, White
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1500VAC V
  • Electrical Life
    10,000 Cycles
  • Mechanical Life
    30,000 Cycles
  • Switch Type
    ROCKER SWITCH
  • Contact Current(AC)-Max
    6A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    6A@250VAC
  • Contact Timing
    BREAK-BEFORE-MAKE
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Actuator Marking
    No Marking
  • Contact Function
    ON-(ON)
  • Actuator Angle
    34 deg
  • Contact (AC) Max Rating I Load
    5A@125VAC
  • Actuator Length
    0.394 inch