  • LV5011MD-AH
LV5011MD-AH
advertisement
Manufacturer No:
LV5011MD-AH
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-LV5011MD-AH
Package:
10-SOP (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
LV5011MD-AH
Description:
PMIC LV5011 10 Pin 12V 10-SOP (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
LV5011MD-AH Overview
Its 10-SOP (0.154, 3.90mm Width) package is used to save board space. A LED driver using this design has 1 outputs.It is mounted using Surface Mount.With high efficiency and reliable performance, it emerges as a AC DC Offline Switcher.-30°C~125°C TJ is a valid operating temperature for the led driver.For its operation, terminations with a value of 0 are used.This module has 10 pins as its base.There is a mounting of it by Surface Mount.This LED driver can be found under the base part number LV5011.It is acceptable to supply voltages of 24V.A total of 10 pins are present on this device.According to its characteristics, it is also categorized into Display Drivers.The minimal input voltage is 8.5V.The maximum supply current is reached when 24V is reached.There is no current available to supply to the load.The electronic component can function fully when the switching frequency is maintained at 70kHz.There is 100V output voltage on this device.
LV5011MD-AH Features
Available in the 10-SOP (0.154, 3.90mm Width) package
Operating temperature of -30°C~125°C TJ
Supply voltage of 12V
Switching frequency of 70kHz
Output voltage of 100V
LV5011MD-AH Applications
There are a lot of ON Semiconductor LV5011MD-AH LED Driver ICs applications.
  • High-end retail lighting
  • LED backlight driver for LCD displays for portable equipment
  • Museum lighting
  • General lighting
  • Architectural lighting
  • Constant Voltage Power Source for portable equipment
  • Medical surgery lighting
  • Power source for accessories such as car audios, car navigation systems, and ETC systems
  • A- lamps
  • Scanners and Handy Terminals
Step5Bar-code shipping tag
LV5011MD-AH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    10-SOP (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -30°C~125°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    AC DC Offline Switcher
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Display Drivers
  • Max Power Dissipation
    600mW
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    12V
  • Base Part Number
    LV5011
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Voltage
    100V
  • Max Supply Voltage
    24V
  • Output Current
    500mA
  • Min Input Voltage
    8.5V
  • Max Input Voltage
    24V
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • Dimming
    Analog, TRIAC
  • Switching Frequency
    70kHz