  • LTW-M140SXS57
LTW-M140SXS57
advertisement
Manufacturer No:
LTW-M140SXS57
Manufacturer:
Lite-On Inc.
HK JDW NO:
456-LTW-M140SXS57
Package:
2-SMD, J-Lead
Datasheet:
LTW-M140SXS57
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LTW-M140SXS57
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, J-Lead
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    2-PLCC
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    3.00mm Lx1.40mm W
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Color
    White, Cool
  • Orientation
    Top View
  • Configuration
    Standard
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    3.2V
  • Viewing Angle
    120°
  • Forward Current
    20mA
  • Current - Test
    20mA
  • Lens Style
    Rectangle with Flat Top
  • Forward Voltage
    3.5V
  • Luminous Intensity
    2.45 cd
  • Millicandela Rating
    2450mcd
  • Illumination Color
    White
  • Lens Color
    Orange
  • Wavelength - Dominant
    5000K ~ 6500K
  • Height
    1.2mm
  • Length
    3mm
  • Width
    1.4mm
  • Height (Max)
    1.20mm