  • LTR50UZPJ474
LTR50UZPJ474
advertisement
Manufacturer No:
LTR50UZPJ474
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-LTR50UZPJ474
Package:
Wide 2010 (5025 Metric), 1020
Datasheet:
LTR50UZPJ474
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, LTR Series, Thick Film, 470kOhm, 1W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 1233
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LTR50UZPJ474
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    Wide 2010 (5025 Metric), 1020
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAP AROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LTR
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.098Lx0.197W 2.50mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    470kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    1W
  • Packing Method
    TR, Embossed, 7 Inch
  • Construction
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    TS 16949
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm