  • LTR50UZPF2001
LTR50UZPF2001
advertisement
Manufacturer No:
LTR50UZPF2001
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-LTR50UZPF2001
Package:
Wide 2010 (5025 Metric), 1020
Datasheet:
LTR50UZPF2001
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, LTR Series, Thick Film, 2kOhm, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 4795
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LTR50UZPF2001
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    Wide 2010 (5025 Metric), 1020
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LTR
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.098Lx0.197W 2.50mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    2kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Packing Method
    TR, Embossed, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Construction
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    TS 16949
  • Case Code (Metric)
    5025
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    660.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm