  • LTC6655BHMS8-4.096#PBF
LTC6655BHMS8-4.096#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC6655BHMS8-4.096#PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-LTC6655BHMS8-4.096#PBF
Package:
MSOP
Datasheet:
Description:
V-Ref Precision 4.096V 5mA Automotive 8-Pin MSOP
Step5Bar-code shipping tag
LTC6655BHMS8-4.096#PBF
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Package / Case
    MSOP
  • Tolerance
    0.025%
  • Temperature Coefficient
    2 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Number of Channels
    1
  • Nominal Supply Current
    5mA
  • Current - Output
    5mA
  • Quiescent Current
    7mA
  • Max Output Voltage
    4.096V
  • Voltage - Output
    4.096V
  • Reference Type
    Series
  • Voltage Reference
    4.096V