  • LTC6101HVAHMS8#TRPBF
LTC6101HVAHMS8#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC6101HVAHMS8#TRPBF
HK JDW NO:
84-LTC6101HVAHMS8#TRPBF
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description:
100nA Instrumentational OP Amps 5V~100V LTC6101 8 Pins 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Quantity:
In Stock : 9168
Step5Bar-code shipping tag
LTC6101HVAHMS8#TRPBF
    Select All
  • Current - Supply
    350μA
  • Amplifier Type
    Current Sense
  • Current - Input Bias
    100nA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    5V~100V
  • Gain Bandwidth Product
    200kHz
  • Supply Current-Max (Isup)
    720mA
  • Voltage - Input Offset
    85μV
  • Current - Output / Channel
    1mA
  • Length
    3mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    12V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LTC6101
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-G8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    60V
  • Power Supplies
    4/60V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4V