  • LTC4219IDHC-12#TRPBF
LTC4219IDHC-12#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC4219IDHC-12#TRPBF
HK JDW NO:
471-LTC4219IDHC-12#TRPBF
Package:
16-WFDFN Exposed Pad
Description:
Tape & Reel (TR) Active 1 Surface Mount Hot Swap Controllers 1.6mA mA Thermal Limit, UVLO 16-WFDFN Exposed Pad 1 General Purpose Hot Swap Controller, Monitor
Purchasing and Inquiry
LTC4219IDHC-12#TRPBF Overview
In the 16-WFDFN Exposed Pad package you will find it.Hot-swappable device is currently possible to access 1 channels.Tape & Reel (TR)-shaped packaging is used for this product.The 16 terminations total to three.There is a DUAL terminal position on the device.The device has a total of 16 pins.An efficient supply voltage is possible with 12V.According to Surface Mount, it has been set up.An electrical component classified as Hot Swap Controller, Monitor belongs to this category.A temperature setting of -40°C~85°C will ensure reliable operation.General Purpose applications can be downloaded from the device.An article about it appears in Thermal Limit, UVLO.As long as you have a 2.9V~15VV power source, it should work.LTC4219 numbers belong to this family.Despite its self-contained nature, Power Management Circuits is a very compact device.The programmable features of this device are Current Limit, Fault Timeout.Presently, 1.6mA is in short supply.To ensure normal operation, the supply voltage (Vsup) must be kept above 2.9V.The maximum supply current for operation is 3mA.The maximum output of the device is {0}V.
LTC4219IDHC-12#TRPBF Features
The terminal position of 16
Features of Thermal Limit, UVLO
Programmable features of Current Limit, Fault Timeout
LTC4219IDHC-12#TRPBF Applications
  • Modern analog communication
  • Current monitoring
  • Disconnect faulty loads before supply voltage drops
  • Telecommunications
  • Current monitor output
  • Undervoltage protection
  • Telecom server
  • Comprehensive analog and digital capabilities
  • Server backplane system
  • Industrial
Step5Bar-code shipping tag
LTC4219IDHC-12#TRPBF
    Select All
  • Number of Channels
    1
  • Current - Output (Max)
    5.6A
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Current - Supply
    1.6mA
  • Supply Current-Max (Isup)
    3mA
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • Programmable Features
    Current Limit, Fault Timeout
  • Feature Pins
    /EN1, /EN2, FB, /FLT, IMON, ISET, /PG, TIMER
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Length
    5mm
  • Width
    3mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    16-WFDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Thermal Limit, UVLO
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Hot Swap Controller, Monitor
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.9V~15V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    12V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LTC4219
  • Pin Count
    16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.9V