  • LTC4218IDHC-12#TRPBF
LTC4218IDHC-12#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC4218IDHC-12#TRPBF
HK JDW NO:
471-LTC4218IDHC-12#TRPBF
Package:
16-WFDFN Exposed Pad
Description:
Tape & Reel (TR) Active 1 Surface Mount Hot Swap Controllers 1.6mA mA OVP, UVLO 16-WFDFN Exposed Pad 1 ATCA, MicroTCA? Hot Swap Controller, Monitor
Purchasing and Inquiry
LTC4218IDHC-12#TRPBF Overview
As part of the 16-WFDFN Exposed Pad package, it is included.1 channels are currently available.The package looks like a Tape & Reel (TR).Hot-swappable device has a total of 16 terminations.A device's terminal position is DUAL.16 pins make up the entire device.With a supply voltage of 12V, high efficiency is possible.Surface Mount is set up this way.In the electrical industry, this component is categoriHot Swap Controller, Monitored as Hot Swap Controller, Monitor.If you want reliable performance, you should set the temperature to -40°C~85°C.Hot-swappable device has ATCA, MicroTCA? applications.In OVP, UVLO, it is featured.With a 2.9V~26.5VV power source, it should work.There are numbers in the LTC4218 family that include it.As far as Power Management Circuits is concerned, this gadget is self-contained.Auto Retry, Current Limit, Fault Timeout, Latched Fault is its programmable feature.Hot-swappable device is estimated that there is a current supply of 1.6mA.Normally, Vsup should remain above 2.9V.Set Vsup to 26.5V for maximum supply voltage.A maximum supply current of 5mA is required for the device to operate.
LTC4218IDHC-12#TRPBF Features
The terminal position of 16
Features of OVP, UVLO
Programmable features of Auto Retry, Current Limit, Fault Timeout, Latched Fault
LTC4218IDHC-12#TRPBF Applications
  • Redundant negative voltage supplies
  • Thermal limitation
  • Temperature monitor output
  • Board or blade insertion into live backplanes
  • Load transient protection
  • Network router
  • Switch
  • Loads
  • Overcurrent protection
  • Power monitoring
Step5Bar-code shipping tag
LTC4218IDHC-12#TRPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-WFDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    OVP, UVLO
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Hot Swap Controller, Monitor
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    ATCA, MicroTCA™
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.9V~26.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    12V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LTC4218
  • Pin Count
    16
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    26.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.9V
  • Number of Channels
    1
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Current - Supply
    1.6mA
  • Supply Current-Max (Isup)
    5mA
  • Internal Switch(s)
    No
  • Programmable Features
    Auto Retry, Current Limit, Fault Timeout, Latched Fault
  • Feature Pins
    FB, /FLT, IMON, ISET, OV, PG, SOURCE, TIMER, UV
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Length
    5mm
  • Width
    3mm