  • LTC4002ES8-8.4#PBF
LTC4002ES8-8.4#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC4002ES8-8.4#PBF
Manufacturer:
Analog Devices, Inc.
HK JDW NO:
84-LTC4002ES8-8.4#PBF
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
Battery Management ICs 8 Pins 2 Cell SOIC
Quantity:
In Stock : 13498
Step5Bar-code shipping tag
LTC4002ES8-8.4#PBF
    Select All
  • Operating Supply Voltage
    22V
  • Max Supply Voltage
    22V
  • Min Supply Voltage
    8.9V
  • Max Output Voltage
    8.484V
  • Voltage - Output
    8.4V
  • Min Input Voltage
    8.9V
  • Max Input Voltage
    22V
  • Nominal Input Voltage
    22V
  • Min Output Voltage
    8.316V
  • Number of Cells
    2
  • Charge Current - Max
    1.5A
  • Height
    1.498mm
  • Length
    5mm
  • Width
    3.988mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    8
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C