  • LTC3807MPFE#PBF
LTC3807MPFE#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC3807MPFE#PBF
HK JDW NO:
471-LTC3807MPFE#PBF
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
LTC3807MPFE#PBF
Description:
4V~38V LTC3807 DC to DC converter IC1 Outputs 50kHz~900kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
LTC3807MPFE#PBF Overview
The switching controller fits in the 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad package and is ideal for most applications. There is sufficient capacity to generate switching controller for outputs 1. PMIC packaging is solid with a Tube enclosure. With this function, you can deal with Transistor Driver dc switching's outputs (s). dc controls with 4V~38V voltage are supplied and operated. Workable in an dc switcher where -55°C~150°C TJ is the -55°C~150°C TJrm. A switching controller such as this can switch at a value of 50kHz~900kHz . Surface Mount makes it suitable for general dc dc regulator. The dcdc regulator features Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start, Tracking for efficient switching control. Searching "LTC3807" will return other relevant dc to dc converter ics.
LTC3807MPFE#PBF Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 50kHz~900kHz
Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start, Tracking
LTC3807MPFE#PBF Applications
There are a lot of Linear Technology/Analog Devices LTC3807MPFE#PBF DC to DC converter applications.
  • Direct power supply system
  • Overvoltage protection circuits in TV sets
  • Electrical distribution systems
  • Terrestrial set-top boxes
  • Laboratories
  • Product testing
  • Various precision measuring instruments
  • Medical monitoring systems
  • Smoke exhaust equipment
  • Planers
Step5Bar-code shipping tag
LTC3807MPFE#PBF
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V~38V
  • Frequency - Switching
    50kHz~900kHz
  • Duty Cycle (Max)
    99%