  • LTC3807IFE#PBF
LTC3807IFE#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC3807IFE#PBF
HK JDW NO:
471-LTC3807IFE#PBF
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
LTC3807IFE#PBF
Description:
4V~38V LTC3807 DC to DC converter IC1 Outputs 50kHz~900kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
LTC3807IFE#PBF Overview
This switching controller fits most application requirements since it is packaged in a 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad package. This dc motor controller can be used to generate outputs with 1 numbers. Tube solid enclosure protects the pmic. It is capable of handling Transistor Driver dc switching's outputs (s). Voltages 4V~38V are the dc control's supply voltage and operating voltage, respectively. Qualified to work in a -40°C~125°C TJ dc switcher. The switching controller is capable of switching at the 50kHz~900kHz position. A generalization of dc dc regulator can be made using Surface Mount. The dcdc regulator features Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start, Tracking for efficient switching control. LTC3807 can be searched for other relevant dc to dc converter ics.
LTC3807IFE#PBF Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 50kHz~900kHz
Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start, Tracking
LTC3807IFE#PBF Applications
There are a lot of Linear Technology/Analog Devices LTC3807IFE#PBF DC to DC converter applications.
  • Telecommunications equipment
  • Electric heating, lighting
  • Imported equipment
  • Magnetohydrodynamic power
  • Drilling machines
  • Smoke exhaust equipment
  • Combined machine tools
  • Production lines
  • Grinders
  • Household control circuits
Step5Bar-code shipping tag
LTC3807IFE#PBF
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V~38V
  • Frequency - Switching
    50kHz~900kHz
  • Duty Cycle (Max)
    99%