  • LTC3807HFE#TRPBF
LTC3807HFE#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC3807HFE#TRPBF
HK JDW NO:
471-LTC3807HFE#TRPBF
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
LTC3807HFE#TRPBF
Description:
4V~38V LTC3807 DC to DC converter IC1 Outputs 50kHz~900kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
LTC3807HFE#TRPBF Overview
Capsuled in the 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad package, the switching controller can be used for a wide range of applications. For outputs of 1, this dc motor controller is suitable. Packaged in solid enclosures, this pmic has a Tape & Reel (TR) rating. With Transistor Driver dc switching's output (s), it is able to handle it. 4V~38V is the operating voltage and supply voltage of the dc control. Worked in a -40°C~150°C TJ dc switcher before. In this switching controller, the switch can be set to 50kHz~900kHz. It is suitable for general dc dc regulator when it is set to Surface Mount. Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start, Tracking provides dcdc regulator efficient switching control. LTC3807 can be searched for other relevant dc to dc converter ics.
LTC3807HFE#TRPBF Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 50kHz~900kHz
Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start, Tracking
LTC3807HFE#TRPBF Applications
  • Power supplies of electronic gadgets
  • Household control circuits
  • Electrical power transmission
  • Injection molding machinery
  • Scientific research
  • Window air conditioners
  • Various precision measuring detectors
  • Planers
  • Automatic testing equipment
  • Bending machines
Step5Bar-code shipping tag
LTC3807HFE#TRPBF
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V~38V
  • Frequency - Switching
    50kHz~900kHz
  • Duty Cycle (Max)
    99%