  • LTC3807EFE#PBF
LTC3807EFE#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC3807EFE#PBF
HK JDW NO:
471-LTC3807EFE#PBF
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
LTC3807EFE#PBF
Description:
4V~38V LTC3807 DC to DC converter IC1 Outputs 50kHz~900kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
LTC3807EFE#PBF Overview
As a result of 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad compact design, the switching controller is compatible with most applications. The dc motor controller is adquate to generate for 1 outputs. There is a Tube solid enclosure around the pmic. With Transistor Driver dc switching's output (s), it is able to handle it. Voltages 4V~38V are the dc control's supply voltage and operating voltage, respectively. Suitable for work in a -40°C~125°C TJ dc switcher. A switching controller such as this can switch at a value of 50kHz~900kHz . The Surface Mount value makes it suitable for general dc dc regulator. To ensure efficient switching, this dcdc regulator features a Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start, Tracking. Other relevant dc to dc converter ics will be returned if you search "LTC3807".
LTC3807EFE#PBF Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 50kHz~900kHz
Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start, Tracking
LTC3807EFE#PBF Applications
There are a lot of Linear Technology/Analog Devices LTC3807EFE#PBF DC to DC converter applications.
  • Hydrogen power
  • Automation technology
  • Printing
  • Energy management systems
  • Lathes
  • Scientific testing
  • Drilling machines
  • Laboratories
  • Thermal power
  • Arc suppression circuits
Step5Bar-code shipping tag
LTC3807EFE#PBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    LTC3807
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V~38V
  • Control Features
  • Topology
    Buck
  • Frequency - Switching
    50kHz~900kHz
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Duty Cycle (Max)
    99%