  • LTC3709EUH#PBF
LTC3709EUH#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC3709EUH#PBF
HK JDW NO:
471-LTC3709EUH#PBF
Package:
32-WFQFN Exposed Pad
Datasheet:
LTC3709EUH#PBF
Description:
32 Terminals 3.9V~37V 32-Pin LTC3709 DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 2 Outputs Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
LTC3709EUH#PBF Overview
In the 32-WFQFN Exposed Pad package, the switching controller meets most application requirements. For outputs of 2, this dc motor controller is suitable. The pmic is packaged in Tube solid enclosure. With this function, you can deal with Transistor Driver dc switching's outputs (s). dc controls with 3.9V~37V voltage are supplied and operated. A -40°C~85°C TA dc switcher is not a problem. The Surface Mount makes it ideal for general dc dc regulator. To provide efficient switching control, Enable, Power Good, Soft Start, Tracking is included in the dcdc regulator. SWITCHING CONTROLLER analog IC connects the switch converters. Thare switching converters has a terminal (s) at QUAD . A variety of terminations with 32 of dc switching. DC switcher's input voltageis set to 5V. In addition to "LTC3709", there are other relevant dc to dc converter ics you can find. In total, switching converter has 32 pins. There is a particular type of Switching Regulator or Controllers in switching converter. The minimum input voltage of the dc dc voltage regulator should be 4.5V. According to the test statistics, DC regulator outputs 31V voltage. The dc to dc regulator is limited to 6.5V input voltage. normally, the dc dc regulator's output current is 40mA, which you should keep in mind when starting a project. DC regulator200kHz has the maximum frequency. It belongs to the PolyPhase? series of dc to dc voltage regulator. Channels 1 are required for high-quality communication. At 200kHz, this controller will mostly work as expected.
LTC3709EUH#PBF Features
Transistor Driver Outputs
Enable, Power Good, Soft Start, Tracking
Switching Frequency: 200kHz
LTC3709EUH#PBF Applications
There are a lot of Linear Technology/Analog Devices LTC3709EUH#PBF DC to DC converter applications.
  • Textile machinery
  • Medical monitoring systems
  • Computer rooms
  • Various precision measuring detectors
  • Television equipment
  • Electrical distribution systems
  • Smoke exhaust equipment
  • Bending machines
  • Emergency lighting monitoring equipment
  • USB circuits
Step5Bar-code shipping tag
LTC3709EUH#PBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Published
    2005
  • Series
    PolyPhase®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LTC3709
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    2
  • Output Voltage
    31V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    5V
  • Number of Channels
    1
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Output Current
    40mA
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3.9V~37V
  • Control Features
  • Input Voltage (Min)
    4.5V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Input Voltage (Max)
    6.5V
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Switcher Configuration
    PHASE-SHIFT
  • Max Frequency
    200kHz
  • Duty Cycle (Max)
    90%
  • Switching Frequency
    200kHz
  • Clock Sync
    No
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-WFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA