  • LTC3631IMS8E-3.3#TRPBF
LTC3631IMS8E-3.3#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC3631IMS8E-3.3#TRPBF
HK JDW NO:
84-LTC3631IMS8E-3.3#TRPBF
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Description:
8 Terminals 4.5V 8-Pin LTC3631 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs Tape & Reel (TR) 100mA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 1323
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LTC3631IMS8E-3.3#TRPBF
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LTC3631
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    45V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Input Voltage-Nom
    10V
  • Output Configuration
    Positive or Negative
  • Current - Output
    100mA
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Control Technique
    HYSTERETIC CURRENT MODE
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm