  • LTC3621HMS8E-3.3#PBF
LTC3621HMS8E-3.3#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC3621HMS8E-3.3#PBF
HK JDW NO:
471-LTC3621HMS8E-3.3#PBF
Package:
8-VSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description:
2.7V 8-Pin LTC3621 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 1MHz Tube 1A 8-VSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Purchasing and Inquiry
LTC3621HMS8E-3.3#PBF Overview
optimized performance is achieved by utilizing the Tube package in this voltage regulator. The type of analog IC that this voltage regulator is equipped with is SWITCHING REGULATOR. Due to DC DC switching regulator's space saving design, this voltage regulator is available in a 8-VSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package. The voltage regulator 12v has 1 outputs. Fixed outputs are generated on the output pins of this adjusting voltage regulator. Surface Mount-mounting is compatible with this switching regulator. During switching regulator operation, the operating temperature should remain at -40°C~150°C TJ. This voltage regulator 12v reaches a switching frequency of 1MHz. There is no dc to dc voltage regulator's minimum input voltage requirement for this regulator. It features maximum design flexibility due to dc to dc voltage regulator's 1A output current. Voltage regulator has an input voltage (Max) of 17V. A regulator with this NOT SPECIFIED peak reflow temperature is essentially indestructible. As part of the LTC3621 series of regulators, the voltage regulators can be found. The adjusting voltage regulator's output voltage is maintain at 3.3V. 8 pins are used for switching regulator operation. As a general rule, this voltage regulator 12v should keep its output voltage at least at 3.3V.
LTC3621HMS8E-3.3#PBF Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of NOT SPECIFIED
8 pins
LTC3621HMS8E-3.3#PBF Applications
  • Analog precision reference circuits
  • Milling machines
  • Alternators
  • Planers
  • Remotely powered electric motors
  • Cutting machine tools
  • Mobile phones
  • Various precision measuring detectors
  • Magnetohydrodynamic power
  • Computer rooms
Step5Bar-code shipping tag
LTC3621HMS8E-3.3#PBF
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 months ago)
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LTC3621
  • Voltage - Input (Max)
    17V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Voltage - Input (Min)
    2.7V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Topology
    Buck
  • Frequency - Switching
    1MHz
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Nominal Output Voltage
    3.3V