  • LTC3621EDCB-3.3#TRMPBF
LTC3621EDCB-3.3#TRMPBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC3621EDCB-3.3#TRMPBF
HK JDW NO:
84-LTC3621EDCB-3.3#TRMPBF
Package:
6-WFDFN Exposed Pad
Description:
2.7V LTC3621 DC DC Voltage Regulator 1 Outputs 1MHz Tape & Reel (TR) 1A 6-WFDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 12949
Step5Bar-code shipping tag
LTC3621EDCB-3.3#TRMPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-WFDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    LTC3621
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    17V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    2.7V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Topology
    Buck
  • Frequency - Switching
    1MHz