  • LTC3251EMSE-1.5#PBF
LTC3251EMSE-1.5#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC3251EMSE-1.5#PBF
HK JDW NO:
471-LTC3251EMSE-1.5#PBF
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Description:
10 Terminals 2.7V 10-Pin LTC3251 DC DC Voltage Regulator SWITCHED CAPACITOR REGULATOR 1 Outputs 1MHz~1.6MHz Tube 500mA 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
LTC3251EMSE-1.5#PBF Overview
It uses the Tube package in order to optimize the performance of this voltage regulator. In this voltage regulator, there are 10 terminations. There is one type of analog IC that this voltage regulator is equipped with, and that is the SWITCHED CAPACITOR REGULATOR type. There is a 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad package available for this voltage regulator, as DC DC switching regulator is space-saving. There are 1 outputs on DC DC switching regulator. Adjusting voltage regulator's output pins generate Fixed output. Surface Mount-mount switching regulator. During switching regulator operation, the operating temperature should remain at -40°C~85°C TA. 1MHz~1.6MHz is the switching frequency of this DC-DC switching regulator. The voltage regulator can operate with a dc to dc voltage regulator's minimum input voltage of 2.7V. This voltage regulator 12v features maximum design flexibility thanks to its 500mA output current. With its peak reflow temperature of 260, this voltage regulator is essentially indestructible. For operation, voltage regulator provides a nominal input voltage of 3.6V. I would like to point out that this voltage regulator belongs to the Other Analog ICs subcategory. The LTC3251 family of DC/DC regulators includes this DC/DC regulator. Voltage regulator is capable of giving voltage at 1.5V volts. In order to operate voltage regulator, there are 10 pins that must be connected. 2.7V V supply voltage ensures reliable performance of adjusting voltage regulator. There is a maximum supply voltage of 5.5V at which DC DC switching regulator can operate. Powered by a 10μA supply current, this DC-DC switching regulator works as a converter between DC and DC.
LTC3251EMSE-1.5#PBF Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
10 pins
LTC3251EMSE-1.5#PBF Applications
  • Emergency lighting monitoring equipment
  • Medical monitoring systems
  • Industrial robots
  • Game consoles
  • Balance equipment
  • Grinders
  • Experimental setup
  • Flaw detection equipment
  • Wind power
  • Adjustable voltage or current linear circuits
Step5Bar-code shipping tag
LTC3251EMSE-1.5#PBF
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    LTC3251
  • Output Voltage
    1.5V
  • Voltage - Input (Min)
    2.7V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHED CAPACITOR REGULATOR
  • Operating Supply Current
    10μA
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    500mA
  • Topology
    Charge Pump
  • Frequency - Switching
    1MHz~1.6MHz
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    DOUBLER INVERTER
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA