  • LTC2921CGN-3.3#PBF
LTC2921CGN-3.3#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC2921CGN-3.3#PBF
HK JDW NO:
471-LTC2921CGN-3.3#PBF
Package:
16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
LTC2921CGN-3.3#PBF Overview
There is a Tube package for it. As a result, it is included in the 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) package in order to conserve space. Surface Mount specifies how it should be mounted. In order for the system to function properly, the temperature must be kept at 0°C~70°C. Because of its exceptional performance, it is an excellent choice for Five Power Supply Monitor. Having a voltage of 2.97V~3.63V allows for high efficiency. An analog IC is used in this device, which is set to POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT in this case. It has a total of 16 terminations. At 260, the reflow temperature peaks. In total, it consists of 16 pins. In order to find comparable components, the part number is LTC2921. Having the supply voltage at 3.3V makes it possible to achieve high efficiency. A total of 2mA current has been supplied to the device. A total of 4 channels are available. This is a part of Power Management Circuits that has been included. Keeping the supply voltage (Vsup) above 2.97V is necessary for normal operation. Vsup (maximum supply voltage) is set to 3.63V. The system is powered by 3.3V power supplies.
LTC2921CGN-3.3#PBF Features
16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Power Management Circuits subcategory
LTC2921CGN-3.3#PBF Applications
  • Report meeting
  • Conference equipment
  • Electric lift
  • Touch screen
  • Computer modem power supply
  • Multimedia classroom
  • Portable data logger
  • Network equipment
  • Light
  • Telecommunications
Step5Bar-code shipping tag
LTC2921CGN-3.3#PBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Five Power Supply Monitor
  • HTS Code
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.97V~3.63V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LTC2921
  • Pin Count
    16
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.63V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.97V
  • Number of Channels
    4
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Current - Supply
    2mA
  • Height Seated (Max)
    1.727mm
  • Length
    4.8895mm
  • Width
    3.9mm