  • LTC2921CGN-3.3
LTC2921CGN-3.3
advertisement
Manufacturer No:
LTC2921CGN-3.3
HK JDW NO:
471-LTC2921CGN-3.3
Package:
16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
LTC2921CGN-3.3
Purchasing and Inquiry
LTC2921CGN-3.3 Overview
Package Tube contains it. Space is saved by offering it in the 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) package. It is mounted according to Surface Mount. It is recommended to keep the temperature at 0°C~70°C when the machine is operating. In Five Power Supply Monitor, it is a good choice for its exceptional performance. As a result of the 2.97V~3.63V supply voltage, high efficiency is possible. As part of this device, an analog IC POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT is used. In total, there has been 16 terminations of this process. At 235, the reflow temperature peaks. In total, it consists of 16 pins. Similar components can be discovered with its base part number of LTC2921. It is possible to obtain high efficiency thanks to the 3.3V supply voltage. Currently there is 2mA current being supplied to the system. Access to 4 channels is available. Power Management Circuits includes this device. Keeping the supply voltage (Vsup) above 2.97V is necessary for normal operation. There is a maximum voltage of 3.63V set for the supply. It gets its energy from a 3.3V source.
LTC2921CGN-3.3 Features
16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Power Management Circuits subcategory
LTC2921CGN-3.3 Applications
  • Conference equipment
  • Microprocessor system
  • Pocket PC
  • Touch screen
  • Laptop system bus
  • Projector
  • VRM application
  • Base station power
  • Electric curtain
  • VCR
Step5Bar-code shipping tag
LTC2921CGN-3.3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    Five Power Supply Monitor
  • HTS Code
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.97V~3.63V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    LTC2921
  • Pin Count
    16
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.63V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.97V
  • Number of Channels
    4
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Current - Supply
    2mA
  • Height Seated (Max)
    1.727mm
  • Length
    4.8895mm
  • Width
    3.9mm