  • LTC2909CDDB-2.5#TRMPBF
LTC2909CDDB-2.5#TRMPBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC2909CDDB-2.5#TRMPBF
HK JDW NO:
471-LTC2909CDDB-2.5#TRMPBF
Package:
8-WFDFN Exposed Pad
Description:
2.5V8 Terminals 8-Pin LTC2909 Voltage supervisor2 Channels Min 500mV Max 6V
Purchasing and Inquiry
LTC2909CDDB-2.5#TRMPBF Overview
There are 8 mounting terminals on the voltage supervisor, each of which has a different function. Power management is packaged in a Tape & Reel (TR) way. Power management is possible to find a series of 3 functions. On this supervisor, there is a series of 2 channels that can be found. Please refer to power management for 8-WFDFN Exposed Pad functions. As with other Multi-Voltage Supervisor products, this IC management also offers a wide range of benefits. Packages are specified to have an average peak reflow temperature of 260. During operation, the power ic is supplied with a voltage of 2.5V. During operation, the power ic is supplied with a voltage of 3. In total, the power management has 8 pins in it. There are 8 pins on the supervisor. Normally, the supply voltage (Vsup) for this PMIC should not be lower than 500mV. In this PMIC, the maximum supply voltage (Vsup) should not exceed 6V volts. In this case, Surface Mount is the recommended mounting type. This range of temperature should be set for the supervisors: 0°C~70°C TA. As a result of this supervisor's operation, the output voltage is Open Drain or Open Collector. If you want to search for similar IC managements of this manufacturer, you can always refer to LTC2909, which is the base power ics number.
LTC2909CDDB-2.5#TRMPBF Features
Multi-Voltage Supervisor type
Minimum supply voltage of 500mV
LTC2909CDDB-2.5#TRMPBF Applications
  • Radio
  • Multi-voltage system
  • Household appliances
  • Functional modules
  • Consumer electronics
  • Automotive permanent magnet synchronous motors
  • Unattended substation automation
  • Important electronics for automotive safety
  • Network equipment
  • FPGA design
Step5Bar-code shipping tag
LTC2909CDDB-2.5#TRMPBF
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 months ago)
  • Package / Case
    8-WFDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Number of Terminations
    8
  • Type
    Multi-Voltage Supervisor
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Number of Functions
    3
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    LTC2909
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Channels
    2
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    500mV
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.213V Adj Adj
  • Number of Voltages Monitored
    3
  • Reset Timeout
    Adjustable/Selectable
  • Width
    2mm