  • LTC2657IFE-L12#PBF
LTC2657IFE-L12#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC2657IFE-L12#PBF
HK JDW NO:
471-LTC2657IFE-L12#PBF
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Description:
DACVoltage - BufferedSurface Mount 1.5 B B4.4mm mm
Purchasing and Inquiry
LTC2657IFE-L12#PBF Overview
In the 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad package, you will find it. It is powered from a supply voltage of 3V. In this case, the FPGA part belongs to the Other Converters family. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. When operating the machine, it is important to keep the temperature within -40°C~85°C range. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tube. In total, it has 20 terminations on each end. Its base part number LTC2657 can be used to find parts that are related to it. It has a total of 20 pins that are designed for it. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. Power is supplied to the device by a 3/5V battery. With a total of 20 pins, it is equipped with a high level of security. The maximum supply voltage it supports is 5.5V. With a minimum supply voltage of 2.7V, it is able to function.
LTC2657IFE-L12#PBF Features
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad package
20 pin count
20 pins
LTC2657IFE-L12#PBF Applications
  • Digitally Controlled Attenuators and Power Supplies
  • Direct Digital Waveform Generation
  • Portable battery-powered instruments
  • Industrial Process Control
  • DAT Recorders and Players
  • Digital Potentiometer
  • Bus Structured instruments
  • Function Generaion
  • Digital Radio Link
  • Gain and offset adjustment
Step5Bar-code shipping tag
LTC2657IFE-L12#PBF
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2001
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Converters
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    LTC2657
  • Pin Count
  • Output Type
    Voltage - Buffered
  • Power Supplies
    3/5V
  • Interface
    2-Wire, I2C, Serial
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Number of Bits
    12
  • Supply Current-Max
    4.25mA
  • Converter Type
    D/A CONVERTER
  • Supply Type
    Single
  • Reference Type
    External, Internal
  • Data Interface
    I2C
  • Differential Output
    No
  • Resolution
    1.5 B
  • Voltage - Supply, Analog
    2.7V~5.5V
  • Voltage - Supply, Digital
    2.7V~5.5V
  • Settling Time
    3.9μs (Typ)
  • Linearity Error-Max (EL)
    0.0244%
  • Integral Nonlinearity (INL)
    1 LSB
  • Input Bit Code
    BINARY
  • Number of Converters
    8
  • INL/DNL (LSB)
  • Analog Output Voltage-Max
    2.5V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    4.4mm