  • LTC2656CFE-H12#TRPBF
LTC2656CFE-H12#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC2656CFE-H12#TRPBF
HK JDW NO:
84-LTC2656CFE-H12#TRPBF
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Description:
DAC Voltage - Buffered Surface Mount 4.4mm mm
Step5Bar-code shipping tag
LTC2656CFE-H12#TRPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Converters
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LTC2656
  • Pin Count
    20
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G20
  • Output Type
    Voltage - Buffered
  • Power Supplies
    3/5V
  • Number of Bits
    12
  • Supply Current-Max
    4.25mA
  • Converter Type
    D/A CONVERTER
  • Reference Type
    External, Internal
  • Data Interface
    SPI
  • Differential Output
    No
  • Voltage - Supply, Analog
    5V
  • Settling Time
    4.6μs (Typ)
  • Linearity Error-Max (EL)
    0.0244%
  • Input Bit Code
    BINARY
  • INL/DNL (LSB)
  • Input Format
    SERIAL
  • Number of D/A Converters
    8
  • Analog Output Voltage-Max
    4.096V
  • Length
    6.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Width
    4.4mm