  • LTC1755EGN#TRPBF
LTC1755EGN#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC1755EGN#TRPBF
HK JDW NO:
471-LTC1755EGN#TRPBF
Package:
24-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
LTC1755EGN#TRPBF
Description:
0.635mm Specialized Interface IC LTC1755 24-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
LTC1755EGN#TRPBF Overview
The 24-SSOP (0.154, 3.90mm Width)package would be a good match for it.The item is packaged in a Tape & Reel (TR) case.Surface Mountis used to install this component.Smart Cardis appropriate for this component.The ability to supply 2.7V~6V volts is available with certain devices.It is possible to find related parts based on the LTC1755.The number of terminations is 24.For operation, 24pins are used.A voltage of 85°Cpowers the potentiometer.The component was designed to operate at a minimum temperature of -40°C.There is a INTERFACE CIRCUITinterface IC type for this part.
LTC1755EGN#TRPBF Features
It is based on LTC1755.
Interface IC Type : INTERFACE CIRCUIT
LTC1755EGN#TRPBF Applications
  • Medical systems
  • and 5 REN loads
  • Precision instrumentation
  • Channel Banks
  • Data switching
  • Residential Gateways, Home Gateway/Router
  • SONET/SDH and PDH Multiplexers
  • Access Concentrators
  • Public switching systems and PBX interfaces
  • Sample-and-hold systems
Step5Bar-code shipping tag
LTC1755EGN#TRPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Smart Card
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    2.7V~6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LTC1755
  • Pin Count
    24
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface IC Type
    INTERFACE CIRCUIT
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.9116mm