  • LTC1754ES6-3.3#TRMPBF
LTC1754ES6-3.3#TRMPBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC1754ES6-3.3#TRMPBF
HK JDW NO:
84-LTC1754ES6-3.3#TRMPBF
Package:
SOT-23-6
Description:
6 Terminals 2V 6-Pin LTC1754 DC DC Voltage Regulator SWITCHED CAPACITOR REGULATOR 1 Outputs 600kHz Tape & Reel (TR) SOT-23-6
Quantity:
In Stock : 2327
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LTC1754ES6-3.3#TRMPBF
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    LTC1754
  • Function
    Step-Up
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    4.4V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    40mA
  • Voltage - Input (Min)
    2V
  • Input Voltage-Nom
    2.5V
  • Max Supply Voltage
    4.4V
  • Min Supply Voltage
    2V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHED CAPACITOR REGULATOR
  • Operating Supply Current
    11μA
  • Output Configuration
    Positive
  • Topology
    Charge Pump
  • Frequency - Switching
    600kHz
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Switcher Configuration
    DOUBLER INVERTER
  • Length
    2.9mm