  • LTC1682CS8-3.3#TRPBF
LTC1682CS8-3.3#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC1682CS8-3.3#TRPBF
HK JDW NO:
84-LTC1682CS8-3.3#TRPBF
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
8 Terminals 1.8V LTC1682 DC DC Voltage Regulator SWITCHED CAPACITOR REGULATOR 1 Outputs 550kHz Tape & Reel (TR) 50mA 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 10458
Step5Bar-code shipping tag
LTC1682CS8-3.3#TRPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Base Part Number
    LTC1682
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Function
    Step-Up/Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    4.4V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    1.8V
  • Input Voltage-Nom
    3V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHED CAPACITOR REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    50mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Topology
    Charge Pump
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    550kHz
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    DOUBLER
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm