  • LTC1682CMS8-3.3#PBF
LTC1682CMS8-3.3#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC1682CMS8-3.3#PBF
HK JDW NO:
471-LTC1682CMS8-3.3#PBF
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description:
8 Terminals 1.8V 8-Pin LTC1682 DC DC Voltage Regulator SWITCHED CAPACITOR REGULATOR 1 Outputs 550kHz Tube 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Purchasing and Inquiry
LTC1682CMS8-3.3#PBF Overview
For optimal performance, this voltage regulator makes use of the Tube package. There are 8 terminations in this harley voltage regulator. There is a SWITCHED CAPACITOR REGULATOR type analog IC in this voltage regulator 12v that is used to convey analog signals. There is a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package available for this voltage regulator, as DC DC switching regulator is space-saving. There are 1 outputs on DC DC switching regulator. On the output pins of this DC DC switching regulator, there is a Fixed output generated. A Surface Mount mounting is required for this switching regulator. As long as its operating temperature is 0°C~70°C TA, dc to dc voltage regulator should perform well. This voltage regulator 12v reaches a switching frequency of 550kHz. The voltage regulator can operate with a dc to dc voltage regulator's minimum input voltage of 1.8V. As far as the voltage input is concerned, DC DC switching regulator can accept up to 4.4V. As a result of its peak reflow temperature, this voltage regulator is virtually indestructible. Voltage regulator is designed to provide a nominal input voltage of 3V to meet the operation requirements. The regulator voltage that you are looking at belongs to the subcategory Other Analog ICs. The LTC1682 family of DC/DC regulators includes this DC/DC regulator. The adjusting voltage regulator's output voltage is maintain at 3.3V. The switching regulator operation is carried out by 8 pins. Accordingly, dc to dc voltage regulator's maximum output current is 50mA A. DC-DC switching regulators operate with 150μA supply currents.
LTC1682CMS8-3.3#PBF Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
8 pins
LTC1682CMS8-3.3#PBF Applications
  • Imported equipment
  • Series voltage regulation circuits
  • Milling machines
  • Nuclear power plants
  • Digital precision reference circuits
  • Smoke exhaust equipment
  • Product testing
  • Industrial robots
  • ATMs
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
LTC1682CMS8-3.3#PBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LTC1682
  • Function
    Step-Up/Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    4.4V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    50mA
  • Voltage - Input (Min)
    1.8V
  • Input Voltage-Nom
    3V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHED CAPACITOR REGULATOR
  • Operating Supply Current
    150μA
  • Output Configuration
    Positive
  • Topology
    Charge Pump
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    550kHz
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    DOUBLER
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm