  • LTC1555LEGN-1.8#PBF
LTC1555LEGN-1.8#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC1555LEGN-1.8#PBF
HK JDW NO:
471-LTC1555LEGN-1.8#PBF
Package:
16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Description:
Surface Mount 16 pinsTube Voltage Translators & Level Shifters Voltage Level 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) Active 8 Weeks Weeks1 (Unlimited)
Purchasing and Inquiry
LTC1555LEGN-1.8#PBF Overview
There is an embedded version of it in package 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width).A package of Tube has been used.Level translators uses Open Drain as level translatorss output configuration.Level translators is the Voltage Level type of translator that is used in this electrical device.Level translators is mounted according to the Surface Mount method.This electrical device has channel type Bidirectional.Level translators operates at -40°C~85°C TA.Ending a transmission line involves 16 terminations.The base part number LTC1555 can be used to find its related parts.Level translators has 16 pins.16 pins are used in its design.Level translators supports a maximum supply voltage of 6V.The minimal voltage for operation is 2.6V.There is a configuration of 1.425V~4.4V for the VCCA supply rail.2.6V~6V is the configuration of the VCCB supply rail.There are 1 channels.This part is included in Other Analog ICs.Operating with SIM Card Interface, Thermal-Shutdown Protection is possible.With an output current of 20mA, it offers maximum design flexibility.
LTC1555LEGN-1.8#PBF Features
16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) package
16 pin count
16 pins
LTC1555LEGN-1.8#PBF Applications
  • One Assembly and Test Site
  • Debouncing a Mechanical Switch
  • Extended Product Life Cycle
  • Enterprise and communications
  • Automotive
  • Tablet
  • Signaling Level Conversion for Clock or Data
  • Handset
  • SMBus
Step5Bar-code shipping tag
LTC1555LEGN-1.8#PBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    SIM Card Interface, Thermal-Shutdown Protection
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LTC1555
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Open Drain
  • Max Output Current
    20mA
  • Input Voltage-Nom
    3V
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    2.6V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHED CAPACITOR REGULATOR
  • Operating Supply Current
    32μA
  • Output Current
    20mA
  • Propagation Delay
    18 ns
  • Min Input Voltage
    2.6V
  • Logic Function
    Level Shifter, Translator
  • Max Input Voltage
    6V
  • Switcher Configuration
    DOUBLER INVERTER
  • Channel Type
    Bidirectional
  • Translator Type
    Voltage Level
  • Voltage - VCCA
    1.425V~4.4V
  • Voltage - VCCB
    2.6V~6V
  • Length
    4.9mm