  • LTC1326IS8-2.5#PBF
LTC1326IS8-2.5#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC1326IS8-2.5#PBF
HK JDW NO:
471-LTC1326IS8-2.5#PBF
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
2.5V8 Terminals 8-Pin LTC1326 Voltage supervisor3 Channels Min 1V Max 7V
Purchasing and Inquiry
LTC1326IS8-2.5#PBF Overview
This power management consists of 8 mounting terminals on which it can be mounted. There is a Tube-packaging method applied to IC management. As a reference, this IC management includes 3 functions for your convenience. There are 3 channels available on this supervisor, and each channel has a different function. In this PMIC, you can find 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) functions for your reference. As with other Multi-Voltage Supervisor products, this IC management also offers a wide range of benefits. IC management is specified that the package peak reflow temperature should be 260. Manage ics operate at 2.5V supply voltages. In a 3 supply voltage, the PMIC chip conducts. The power management belongs to the Power Management Circuits subcategory. Taking into account all of the pins, this power management has a total of 8. 8 pins are present on the power management system. Normally, the supply voltage (Vsup) for this PMIC should not be lower than 1V. There should be no more than 7V volts of supply voltage (Vsup) in this power management. The mounting type of the supervisors is Surface MountThe temperature of the supervisors should be set to this range: -40°C~85°C TA. There is an output voltage of Open Drain or Open Collector from this supervisor when it is operating. You can always use LTC1326, the base supervisor number, to search for similar PMICs of the manufacturer. If you want to work with PMIC chip, you will need to supply PMIC chip with a temperature at least of 40μA.
LTC1326IS8-2.5#PBF Features
Multi-Voltage Supervisor type
Minimum supply voltage of 1V
LTC1326IS8-2.5#PBF Applications
  • Fire equipment power monitoring system
  • DC stabilized power supply module
  • Functional modules
  • Urban rail transit weak current power monitoring
  • Multi-voltage system
  • Electric heating appliances
  • Computer applications
  • Consumer electronics
  • Radio
  • WiFi router
Step5Bar-code shipping tag
LTC1326IS8-2.5#PBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Multi-Voltage Supervisor
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    3
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LTC1326
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
  • Output Voltage
    400mV
  • Number of Channels
    3
  • Max Supply Voltage
    7V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Nominal Supply Current
    20μA
  • Max Supply Current
    40μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active High/Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.363V 3.118V Adj
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    140ms Minimum
  • Nominal Input Voltage
    7V
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.312V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.381V
  • Threshold Voltage
  • Height
    1.09mm
  • Length
    5mm
  • Width
    3.99mm