  • LTC1326IMS8-2.5#PBF
LTC1326IMS8-2.5#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC1326IMS8-2.5#PBF
HK JDW NO:
471-LTC1326IMS8-2.5#PBF
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description:
2.5V8 Terminals 8-Pin LTC1326 Voltage supervisor3 Channels
Purchasing and Inquiry
LTC1326IMS8-2.5#PBF Overview
It is mounted through 8 terminals on the power management. Packaging is in the form of a Tube. To assist you, this IC power includes 3 functions. This power managment ic consists of 3 channels, each of which can be used independently. In this PMIC, you can find 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) functions for your reference. There are a lot of similarities between this IC power and other Multi-Voltage Supervisor products. The package peak reflow temperature is specified to be 260. When a supply voltage of 2.5V is applied to the power ic, it conducts. In a 3 supply voltage, the PMIC chip conducts. This power ic can be sub-categorized as Power Management Circuits. There are a total of 8 pins on power management. The recommended mounting type for IC management is Surface Mount. This power management is the recommended temperature range for the supervisors: -40°C~85°C TA. While in operation, this supervisor has a voltage output of Open Drain or Open Collector. A similar IC managements number of the manufacturer can always be found by using LTC1326, the base power ics number.
LTC1326IMS8-2.5#PBF Features
Multi-Voltage Supervisor type
LTC1326IMS8-2.5#PBF Applications
  • Data storage applications
  • Urban rail transit weak current power monitoring
  • Power distribution systems of CCU
  • Dash board
  • Precision measurement
  • Display equipment
  • Electrical fire monitoring system
  • Computer applications
  • Electronics installed in the vehicle
  • Microcontroller system
Step5Bar-code shipping tag
LTC1326IMS8-2.5#PBF
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Multi-Voltage Supervisor
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    3
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LTC1326
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-G8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    7V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1V
  • Number of Channels
    3
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Reset
    Active High/Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.363V 3.118V Adj
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    140ms Minimum
  • Threshold Voltage
    1.02.3633.118V
  • Height Seated (Max)
    1.1mm