  • LTC1265CS-3.3#TRPBF
LTC1265CS-3.3#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC1265CS-3.3#TRPBF
HK JDW NO:
84-LTC1265CS-3.3#TRPBF
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
14 Terminals 4V LTC1265 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs Up to 700kHz Tape & Reel (TR) 1.2A Switch 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 3180
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LTC1265CS-3.3#TRPBF
    Select All
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LTC1265
  • Function
    Step-Down, Step-Up/Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    13V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    4V
  • Input Voltage-Nom
    10V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive or Negative
  • Current - Output
    1.2A Switch
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Topology
    Buck, Buck-Boost, SEPIC
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    Up to 700kHz
  • Control Technique
    CONSTANT OFF TIME
  • Supply Current-Max (Isup)
    2.4mA
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.9mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA