  • LTC1262CS8#PBF
LTC1262CS8#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC1262CS8#PBF
HK JDW NO:
84-LTC1262CS8#PBF
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
LTC1262CS8#PBF
Description:
Converter, Programming Supply 260 Cel DUAL Specialized Voltage Regulator 0°C~70°C LTC1262 8 Pins 300kHz 8 Terminations 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 1124
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LTC1262CS8#PBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    8
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Converter, Programming Supply
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Frequency
    300kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LTC1262
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    74 %
  • Output Voltage
    12V
  • Output Type
    Adjustable, Fixed
  • Max Output Current
    30mA
  • Input Voltage-Nom
    5V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHED CAPACITOR REGULATOR
  • Operating Supply Current
    500μA
  • Voltage - Input
    4.75V~5.5V
  • Output Current
    30mA
  • Max Output Voltage
    12.6V
  • Topology
    Boost
  • Min Input Voltage
    4.75V
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Max Input Voltage
    5.5V
  • Min Output Voltage
    11.4V
  • Switcher Configuration
    TRIPLER
  • Nominal Output Voltage
    12V
  • Switching Frequency
    300kHz
  • Height
    1.498mm
  • Length
    5mm
  • Width
    3.988mm