  • LTC1159CS-3.3#PBF
LTC1159CS-3.3#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC1159CS-3.3#PBF
HK JDW NO:
471-LTC1159CS-3.3#PBF
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
LTC1159CS-3.3#PBF
Description:
16 Terminals 4V~40V 16-Pin LTC1159 DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs Up to 250kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
LTC1159CS-3.3#PBF Overview
With a 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, the switching controller is suitable for a wide range of applications. There is sufficient capacity to generate switching controller for outputs 1. PMIC packaging is solid with a Tube enclosure. It is capable of dealing with Transistor Driver dc switching's output (s). dc switching's4V~40V is the supply voltage and the operating voltage of the dc control. A 0°C~70°C TA dc switcher is not a problem. There is a switch at Up to 250kHz that can be used with this controller. The Surface Mount value makes it suitable for general dc dc regulator. Featured in the dcdc regulator is Current Limit, Enable which allows efficient switching control. A SWITCHING CONTROLLER analog IC is connected to the switch converters. Terminal (s) of the switching converters are designed at the DUAL position. The 16 terminations can be used for a wide range of dc switching. It includes CONSTANT OFF TIME as one of the control techniques dc dc converter ic adapts. The nominal DC switcher's voltage input is 12V. LTC1159 can be used to locate other relevant dc to dc converter ics. There are 16 pins on switching converter. Switching converter is a special type of Switching Regulator or Controllers. The minimum input voltage of the dc dc voltage regulator should be 4V. DC regulator outputs 3.3V voltage according to the test statistics. The dc to dc regulator can only accept 40V input voltage. There is a maximum frequency of 250kHz for this dc regulators. Current is output to the greatest value of 0.05A.
LTC1159CS-3.3#PBF Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: Up to 250kHz
Current Limit, Enable
CONSTANT OFF TIME
LTC1159CS-3.3#PBF Applications
  • Hydrogen power
  • Drilling machines
  • Electrical distribution systems
  • Computer monitoring equipment of building
  • Photovoltaic power
  • Wide-range voltage regulation circuits
  • Electric heating, lighting
  • Automatic plug-in machines
  • Post equipment
  • Imported equipment
Step5Bar-code shipping tag
LTC1159CS-3.3#PBF
  • Number of Terminations
    16
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LTC1159
  • Function
    Step-Down
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive or Negative
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4V~40V
  • Control Features
    Current Limit, Enable
  • Input Voltage (Min)
    4V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    Up to 250kHz
  • Input Voltage (Max)
    40V
  • Control Technique
    CONSTANT OFF TIME
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Switcher Configuration
    PUSH-PULL
  • Max Frequency
    250kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Clock Sync
    No
  • Length
    9.9mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA