  • LTC1147CN8-3.3#PBF
LTC1147CN8-3.3#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC1147CN8-3.3#PBF
HK JDW NO:
471-LTC1147CN8-3.3#PBF
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Description:
8 Terminals 3.5V~14V 8-Pin LTC1147 DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
LTC1147CN8-3.3#PBF Overview
This switching controller fits most application requirements since it is packaged in a 8-DIP (0.300, 7.62mm) package. There is sufficient capacity to generate switching controller for outputs 1. Tube is the solid enclosure in which PMIC is packaged. Transistor Driver dc switching's outputs (s) can be handled by it. dc control's supply and operating voltages are 3.5V~14V. Suitable for work in a 0°C~70°C TA dc switcher. The Through Hole allows it to be used for dc dc regulator in general. To provide efficient switching control, Current Limit, Enable is included in the dcdc regulator. Switch converters are connected to ICs with SWITCHING CONTROLLER analog outputs. A switching converters's terminal (s) sits at the DUAL position. Various 8 terminations. This dc dc converter ic uses a variety of control techniques, including CONSTANT OFF TIME. 10V nominal DC switcher's voltage input. You can find other relevant dc to dc converter ics by searching "LTC1147". There are a total of 8 pins on switching converter. Specifically, switching converter falls under the Switching Regulator or Controllers category. Input voltage of dc dc voltage regulator must be 4V. Test statistics indicate DC regulator outputs 3.3V voltage. In this controller, the top frequency is 400kHz.
LTC1147CN8-3.3#PBF Features
Transistor Driver Outputs
Current Limit, Enable
CONSTANT OFF TIME
LTC1147CN8-3.3#PBF Applications
  • Medical monitoring systems
  • Electrical distribution systems
  • Product burn-in
  • Adjustable voltage or current linear circuits
  • Household control circuits
  • Precision electronic equipment
  • seismic instrument power circuits
  • Remotely powered electric motors
  • Window air conditioners
  • Electric heating, lighting
Step5Bar-code shipping tag
LTC1147CN8-3.3#PBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    LTC1147
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    10V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3.5V~14V
  • Control Features
    Current Limit, Enable
  • Input Voltage (Min)
    4V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Control Technique
    CONSTANT OFF TIME
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Switching Frequency-Max
    400kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Height Seated (Max)
    4.445mm
  • Width
    7.62mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA