  • LTA211-TR-W/125N
LTA211-TR-W/125N
advertisement
Manufacturer No:
LTA211-TR-W/125N
Manufacturer:
Carling Technologies
HK JDW NO:
152-LTA211-TR-W/125N
Package:
Datasheet:
LTA211-TR-W/125N
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LTA211-TR-W/125N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Operating Temperature
    0°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LTA
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • Current Rating (Amps)
    15A AC
  • Current Rating
    15A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Concave (Standard V) - Illuminated
  • Circuit
    SPST
  • Switch Function
    On-Off
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 28.57mm x 13.97mm
  • Color - Actuator/Cap
    Red
  • Illumination Voltage (Nominal)
    125VAC
  • Illumination Type, Color
    Neon, Red
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V