  • LT8610AHMSE-3.3#PBF
LT8610AHMSE-3.3#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LT8610AHMSE-3.3#PBF
HK JDW NO:
471-LT8610AHMSE-3.3#PBF
Package:
16-TFSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Description:
3.4V LT8610 DC DC Voltage Regulator 1 Outputs 200kHz~2.2MHz Tube 3.5A 16-TFSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
LT8610AHMSE-3.3#PBF Overview
There is an optimized performance in this voltage regulator because it utilizes the Tube package. For space-saving purposes, this voltage regulator is available in the 16-TFSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad package. 1 outputs have been configured in the voltage regulator 12v. Adjusting voltage regulator's output pins generate Fixed output. As the name implies, this voltage regulator 12v is designed for mounting on a Surface Mount bracket. As long as its operating temperature is -40°C~150°C TJ, dc to dc voltage regulator should perform well. DC-DC switching regulators reach 200kHz~2.2MHz switching frequencies. Regulator 3.4V can operate with dc to dc voltage regulator's minimum input voltage 3.4V. In this adjusting voltage regulator, the output voltage (Min/Fixed) equates to 3.3V. This voltage regulator 12v offers maximum design flexibility with an output current of 3.5A. Voltage regulator has an input voltage (Max) of 42V. DC/DC regulators of this type are part of the LT8610 family of voltage regulator 12vs.
LT8610AHMSE-3.3#PBF Features
1 outputs
LT8610AHMSE-3.3#PBF Applications
  • Surface processing equipment
  • Laboratories
  • Smoke prevention equipment
  • CMM
  • Digital precision reference circuits
  • Thermal power
  • Terrestrial set-top boxes
  • Digital display device
  • Linear guide
  • Series voltage regulation circuits
Step5Bar-code shipping tag
LT8610AHMSE-3.3#PBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    LT8610
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    42V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    3.4V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    3.5A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Topology
    Buck
  • Frequency - Switching
    200kHz~2.2MHz