  • LT6658BIMSE-1.8#TRPBF
LT6658BIMSE-1.8#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LT6658BIMSE-1.8#TRPBF
HK JDW NO:
471-LT6658BIMSE-1.8#TRPBF
Package:
16-TFSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Description:
IC VREF SERIES 6V 0.1% 16MSOP
Step5Bar-code shipping tag
LT6658BIMSE-1.8#TRPBF
    Select All
  • Voltage - Output (Max)
    6V
  • Noise - 0.1Hz to 10Hz
    1ppmp-p
  • Noise - 10Hz to 10kHz
    2ppmrms
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TJ
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    20ppm/°C
  • Base Part Number
    LT6658
  • Pin Count
    16
  • Number of Outputs
    2
  • Output Type
    Adjustable (Fixed)
  • Analog IC - Other Type
    THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Voltage - Input
    4.5V~36V
  • Current - Output
    20mA
  • Current - Supply
    3.6mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V