  • LT4H-AC240VS
LT4H-AC240VS
advertisement
Manufacturer No:
LT4H-AC240VS
HK JDW NO:
590-LT4H-AC240VS
Package:
Datasheet:
Description:
PANASONIC ELECTRIC WORKS LT4H-AC240VS TIMER, MULTIFUNCTION, 100/240VAC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LT4H-AC240VS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    DIN Rail, Flush, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Number of Pins
    11
  • Published
    2002
  • Series
    LT4H
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Voltage - Supply
    100V~240VAC
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Function
    Programmable (Multi-Function)
  • Voltage - Rated AC
    30V
  • Operating Supply Voltage
    240V
  • Circuit
    SPDT (1 Form C)
  • Max Voltage Rating (AC)
    240V
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Contact Current Rating
    3A
  • Relay Type
    Mechanical Relay
  • Display Type
    LCD
  • Contact Rating @ Voltage
    5A @ 250VAC
  • Max Supply Voltage (AC)
    240V
  • Coil Voltage (AC)
    240V
  • Delay Time
    0.001 Sec ~ 999.9 Hrs
  • Timing Adjustment Method
    Up/Down Digit Keys
  • Timing Initiate Method
    Input Voltage, Trigger Signal
  • Height
    48mm
  • Width
    48mm