  • LT3973HMSE-3.3#TRPBF
LT3973HMSE-3.3#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LT3973HMSE-3.3#TRPBF
HK JDW NO:
84-LT3973HMSE-3.3#TRPBF
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Description:
10 Terminals 4.2V LT3973 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 195kHz~2.15MHz Tape & Reel (TR) 750mA 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 9595
Step5Bar-code shipping tag
LT3973HMSE-3.3#TRPBF
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    LT3973
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    42V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    4.2V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    750mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    195kHz~2.15MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm